Proč máme potřebu zkoušet stále „něco nového“? Aneb mé zkušenosti s low carb (nízkosacharidovým) stravováním.

Proč máme potřebu zkoušet stále „něco nového“? Aneb mé zkušenosti s Low carb.

Po nedávném sdílení článku s nadpisem „Pokud nebudeme jíst normální jídlo, zblázníme se“ z Idnesu, mě překvapila vaše reakce. Hodně lidí s článkem souznilo. A mnoho lidí mu dalo za pravdu. Mnozí z vás už vyzkoušeli tolik diet, že už to ani na prstech nespočítají a výsledek? Žádný. Až na pár šrámů na duši. A o tom bude i tento článek. Je to můj pohled na věc a mé zkušenosti. Rozhodně o ničem neříkám, že je něco vyloženě špatně a něco vyloženě správné. Jen každé tělo je jiné. A co je super pro jednoho, pro druhého může být katastrofa.

Tlak okolí

Zkuste se zamyslet nad tím, kdyby nebyl žádný instagram, facebook, twitter, jestli byste i normálně pořád takto řešili své stravování a svoji postavu. Kolik času strávíte nad tím, že pročítáte různé  webovky o hubnutí, jste členem několika skupin na facebooku, kde se všichni fotí jak zhubnuli a že je to děsně jednoduché. Denně pročtete spoustu zdravých receptů a nakonec večer projedete instagram. Fascinovaně se díváte na dokonalé fotky dokonalých těl úplně cizích lidí. Kteří většinou stráví nafocením těchto fotek několik hodin a málokdy odpovídají realitě. A jdete spát naprosto frustrováni sami se sebou, že jste „nedokonalí“ a od zítra začnete žít „dokonale“.

(Instagram doteď opravdu nechápu. Asi jsem na to už stará :) Ale proč se koukat na životy cizích lidí a opomíjet ten svůj život. Kterej JE skvělej, akorát to přes tu dokonalost všech nevidíme a pořád se ženeme za něčím dokonalým, po čem ve skutečnosti možná ani tolik netoužíme.)

Kdo nefotí, není in

Fotíme jídlo, cvičení, prsa, zadky, děti, pejsky, kočičky, moře, luxusní hotely a pak trávíme hodiny jejich zdokonalováním a další hodiny sledováním lajků a proč vlastně? Co potřebujeme? A co bude, když to nedostaneme?!

Ano ano, jasně, že jsem také na netu, to ani při online podnikání jinak nejde:) Jenže právě proto jsem si uvědomila, kolik lidí je ve všelijakých skupinách a jeden týden drží tohle, druhý týden zase tamto, třetí týden každý den cvičí super HIIT výzvu a čtvrtý týden žádný příspěvky a v pátém týdnu jedou zase od začátku. Všechny předešlé diety i cviky jsou špatné a u druhých rozdělanách brambůrek se sebebičují svojí neschopností nad úžasnou proměnou druhých. A ocitnou se v bludném kruhu, ve kterém jsou oni ti zavření.

Takže…

Moje skromná rada zní: je super a buďme za to vděčni, že máme přístup k tolika informacím a technickým vymoženostem, ale buďme v souladu se svým tělem a způsobem života. Vždycky mě fascinuje, jak dá někdo někam svoji proměnu a pod příspěvkem se objeví xxx otázek „Jak se ti to povedlo? Co jsi cvičila?“ Vždyť je jasný, že pokud jste povahou spíše línější, chodit 3* týdně do fitka vás zabije. Nebo paní zhubnula 20kg pomocí low carb diety, super, pustím se do toho taky. Vy jste VY a oni jsou ONI. Každý jsme jiný. Máme odlišný metabolismus, jiné zažívání, jinou hormonální (ne)rovnováhu. Není vhodné se stravovat dle rad „jedna paní povídala“.

Jakožto podnikám ve fitness oboru, vím, že je to teď IN, ono zmiňované nízkosacharidové stravování. A i když se mi do toho nechtělo, říkala jsem si, že to tedy z profesního hlediska vyzkouším.

Jak jsem se dostala k lowcarb i já

Jestli mě sledujete víte, že vyřazení lepku, laktózy a vajec už mám za sebou a jsem za to ráda.  Nyní, i když se nestravuji vyloženě bezlepkově, protože NAŠTĚSTÍ  nemusím, cítím se prostě lépe, hlavně co se množství energie týče. Prostě toho lepku je dnes všude až až.

A jdeme na tu nízkosacharidovku. Tyjo, tolik pozitivních ohlasů na netu:) To je super, vyzkouším to teda. Proč jsem to vlastně pořád odsuzovala? Musí to být super, pořád něco jíst a nemít hlad.

(pozn. nízkosacharidovka- jíte velké množství tuků a bílkovin a hooodně omezíte sacharidy. Tělo se naučí brát si energii z tuků a vy nepociťujete chutě na jídlo. Stačí vám jíst ccca 3 porce denně)

Ok, tak jo, přečtu jakýsi manuál nízkosacharidového stravování a mé první dojmy jsou vlastně překvapující, jsem z přečtení nadšená. Jenže pak přijde na řadu realita.

Nové nakupování

Jdu si nakoupit potraviny, tyjo leze to docela do peněz, ale tak uvidím no…A jdeme na to, ráno si umíchám  vajíčka se slaninou a zelenina…po hodině mám hlad, jak to? Vždyt jsem měla být zasycená bůhvíkolik hodin dopředu…no nic…dám si řecký jogurt, oříšky a trochu jahod – ty se smí, mají málo cukru…uf uf, začíná mi být těžko od žaludku..co tu máme dále, oběd… kuřecí prso, fazolky, zelenina…překvapivě mi vůbec nechybí klasická příloha…odpoledne…šíleně mi těžknou nohy…ze začátku jsem si nepřipouštěla, že by to mohlo být z malého množství sacharidů…Jj, vím, že se to dostavuje a že se to má vydržet, ale mně se tento „pocit“ reakce mého těla prostě nelíbí…večeře…zeleninový salát a tvrdý sýr…uf, mám dost..je mi těžko a mám stejnak pořád hlad…

Vydržela jsem takto cca 2-3 týdny…výsledek žádný..teda pozitivní…ale chápu a i to vidím, že někomu to prostě pomůže (jak fyzicky, tak zdravotně). Je dobré si ale uvědomit, že jsme každý JINÝ. Co sedne jednomu, nemusí sednout druhému.

Navíc jsem začala opět pořád myslet na jídlo. A to je v mém případě špatně.  Měla jsem své stravování tak skvěle zažité. Věděla jsem, co přesně mám nakupovat, co v jakém množství vařit, prostě mé vyjeté koleje, které pro mě, vedly tím správným směrem. A ted jsem vykolejila. Stres, jídlo, stres, jídlo, stres, jídlo…

Hledání nových receptů, které mi nechutnaly, bylo mi špatně po velkém množství tuku, zácpa, třes končetin, v ústech divná pachuť a  ztráta úsměvu a ten je pro mě tím nejdůležitějším, jelikož na tom si zakládám. Je to moje přednost. Hodně lidí si mě pamatuje kvůli němu: „jj, to je ta usměvavá“:) …jenže ted jsem byla ve stresu z jídla.

Vlastně jsem myslela pořád jen na jídlo.

Nechci opakovat své chyby s nevhodným stylem stravování a proto jsem low carb opustila, i když z profesního hlediska na něm není určitě nic špatného. Z toho mentálního může někomu působit nepřijemné stavy.  A proč? Když se dá žít zdravě i jinak.

Zůstávám proto věrna dále svému selskému zdravému stravování, v němž nemám nic striktně zakázáno a vím, že se nepřestane točit svět, když sním tatranku nebo balíček chipsů…(ten jsem mimochodem snědla při psaní tohoto článku :) ale byl malinkej a bezlepkovej:)

Jestliže máte nadváhu zhubněte, normálně jednoduše. Jestliže vás trápí +- 3kg, zaměstnejte se jinak. Není škoda strávit svůj život pořád na dietě? Já měla pořád svůj cíl max. 63kg a váha se mi nyní pohybuje v rozmezí 63-66kg a pořád jsem s tím bojovala. Uf tolik let a manžel mi jednou říká proč? Že nevidí rozdíl mezi 63 a 66kily? Co furt řeším? A měl pravdu, řešila jsem jen číslo na váze a neužívala jsem si jiné životní chvilky, kvůli kterým tu jsme.

Přeci sme se nenarodili  proto, abychom celý život řešili diety?!

Takže, nyní se stravuji úplně běžnými surovinami z obchodu, žádné přehnané nakupování bio, eko. Když je sezona, ovoce a zeleninu mám od babiček a příští rok už si taky sama budu pěstovat, ale kdy tu možnost nemám, nestresuju se tím…

Jím všechny makroživiny (bílkoviny, sacharidy tuky, většinou v pomeru 15%, 50% 35%), denní příjem střídám od 6 500kJ až po 8 500Kj, podle toho jak cvičím či necvičím :). Nic složitého. Jen správně sestavený jídelníček, který představuje 80% Vašeho úspěchu či neúspěchu ve snižování hmotnosti.

Osobně na facebooku sleduju 2 uzavřené skupiny ohledně proměn, 2 skupiny na bezlaktózové vaření  a pak sleduji pár lidí na Intsatgramu, ale ten teď opravdu omezuji, jelikož mě stál hodně času, který potřebuju mít na něco smysluplnějšího :)

Mějte se pěkně a užívejte léto plnými doušky :)

Šárka

 

Šárka Čivrná
Moje vize je ukázat ženám, jak nebýt na změnu životního stylu sama, ale zapojit celou rodinu. Můj program FIT s vášní rozproudí nejen vaši vášeň k dokonalé postavě, ale i k harmonickému vztahu! Můj příběh si přečtěte tady >> Jsem autorka eBooku ZDARMA Top 11 fíglů pro super postavu, ke stáhnutí zde Sestavuji stravovací plány na míru, více zde
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů