Jak mohu cvičit i s dítětem/dětmi? Vždyť nemám čas ani sama na sebe?!
Tohle je jedna z nejčastějších otázek, kterou od vás dostávám. A jelikož je dnes Den matek, chci vám udělat radost a proto sem vkládám můj osobní návod, jak na to :)
A cože je ta další věta? Že by výmluva?! Přiznávám se, že i já ji občas používám. A těch vět je daleko víc😊 Dneska už cvičit nepůjdu, vždyť jsem se od rána nezastavila, dnes je dítě nějaké protivné, bolí mě hlava, jak jsem v noci musela vstávat k dítěti, ujely mi nervy a snědla jsem čokoládu – musela jsem se prostě nějak uklidnit, už nemá cenu cvičit, když jsem dnešek už porušila, půjdu zítra, dnes je blbý počasí (mmch. VŽDYCKY bude blbé počasí – moc teplo/zima 😊). A takto bych mohla pokračovat dalšími odstavci, které by mi daly na celý článek.
Ale to není záměrem tohoto článku, cílem je ukázat vám, jak byste MOHLA, a to i s dítětem, být trochu aktivnější. Nejen kvůli váze, ale abyste byla celkově v dobré fyzické kondici. Vždyť nahánět ty naše rarášky je někdy hodně fyzicky náročné 😊
V následujících řádkách vám sepíšu pár tipů, jak AKTIVITU zapojit do běžného dne a tím pomalu i dítko naučit tomu, že spolu budete trávit čas aktivně, tzn. v pohybu. Jelikož píšu z vlastní zkušenosti, je to pro věk dítěte cca 3 roky.
#1 Dívejte se spolu na sportovní pořady a napodobujte činnost
To bude mít manžel radost, že se s ním budete dívat všichni na hokej :lol: Žádný strach, mám na mysli např. některé pořady na Déčku (jogínci, rytmix apod. nebo tancování na óčko). Prostě, dítě uvidí, že ostatní děti taky cvičí a že je to ohromná zábava. A každý den si můžete dopolko takto zacvičit, pořady trvají cca 5 minut, takže stihnete mezitím i uvařit oběd. Když se teda zrovna nerozjedete na pecky na Šlágru :-D
# 2 Nezakazujte, nekřičte – snažte se udržet pozitivní náladu
Ze začátku radši necvičte s činkami, dítě se bude okolo vás motat a mohla byste mu nechtěně ublížit. To víte, asi je na nás zajímavý pohled :)
Volte cviky s vlastní vahou či můžete zkusit odporovací gumičky. A neříkejte věty typu – „nepleť se mně tady“, „pozor“, „nešahej na mě, teď cvičím“. Tím byste dítě akorát vylekaly a vaše cvičení by mělo spojeno s tím, že na něho budete křičet a budete nepříjemná.
# 3 Vysvětlete, proč jdete ven, co tam budete dělat a co bude následovat
Lepší než doma je cvičit venku. Alespoň teda pro mě. Ze začátku jsem se šíleně styděla, cvičit v parku, kde chodí lidi, ale už jsem si zvykla. Ono na vás lidi zas tak moc nekoukají :) To si člověk jen namlouvá… Navíc chodíme cvičit dopoledne a to tam jsou jen důchodci a maminky s kočárky. Mně třeba pomáhají i slunenčí brýle :) a jestliže máte zahradu, tato obava se vás netýká :)
Takže řekneme, že jdeme ven, že bude legrace. A že mě nepředhoníš na motorce? Že ano? Tak jdeme.
Navíc je venku více podnětů, které pomohou dítě zabavit po dobu odcvičení série.
P.S.: Nezapomeňte sebou piti nebo cokoliv, co by vaše dítě nutně :) potřebovalo.
Trénink může vypadat např. takto:
#4 Odměňujte, chvalte, hrajte si
Nejlepší je, když se vám podaří kvalitně si zacvičit a dítě se vyřádí. My cvičime u řeky, takže chvilku jí stíhám na odrážedle (kolo na cvičení neberu, to bych se nalítala až až:) ), pak si ji buď posadím na lavičku a poprosím ji, zda mi nebude počítat („mami, laz, dva, čííí, estééé mami“) nebo se dívá na kačenky v řece. Prostě, když zrovna cvičíte, musíte přitom dítě nějak zabavit a zároveň ho mít pořád v dohledu.
Když máte odcvičeno poděkujte. „Díky, jsi moje beruška. Krásně jsi mi to počítala. Plácneme si?“
Jestliže máte po cestě dětské hřiště, běžte si s dítkem pohrát. Cvičit můžete i u toho.
# 5 Nenuťte
Někdy se prostě stane, že řeknete „jdeme cvičit“ a díte nechce. Nemá cenu ho do toho nutit, protože bude pořád kňourat a vy budete akorát tak otrávená. Zapněte mu pohádku a zacvičte si sama, třeba se k vám nakonec přidá.
#6 Jestli přeci jen potřebujete parťáka, vyražte na nějaký kroužek, který se zaměřuje na cvičení s dětmi
Dnes už existuje spousta kroužků i pro maminky s dětmi, takže jestli se sama venku cvičit stydíte nebo to doma prostě nejde, vyražte cvičit s ostatními. Např. strollering (cvičení s kočárky).
To je ode mě k tomuto tématu asi vše. Toto je moje zkušenost s mým dítětem. Ale každý člověk je jiný, každé dítě je jiné. Musíte si najít to, co vám samotným vyhovuje nejlépe. A čím dříve to bude, tím lépe pro vás :)
Všem maminkám přeji krásný svátek :)
Šárka Čivrná
Jak získat ty správné každodenní návyky, které změní Vaše tělo?