Co to je střevní mikrobiom? Důležité pojmy a vysvětlení.

Co to je střevní mikrobiom? Důležité pojmy a vysvětlení.

Už jste tento pojem slyšeli? Určitě ano 😊 V poslední době se totiž střevními “obyvateli” zajímá čím dál tím více lidí. A to je skvělé! Postupem času se totiž ukazuje, jak moc tento “orgán” ovlivňuje náš celkový zdravotní stav. Ano, dokonce i naši psychiku a úspěšnost hubnutí. Už v minulosti starořecký lékař Hippokrates tvrdil, že ”Každé onemocnění začíná ve střevech”.

O střevech a jejich činnosti se ve společnosti moc nemluví. Máme je totiž většinou spojené se společensky nevhodnými tématy. Situace se ale začíná postupně měnit. Pojďme se podívat na jednotlivé pojmy co znamenají.

STŘEVNÍ MIKROBIOM

Střevní mikrobiom je něco jako ekosystém, který žije uvnitř našich střev. Tvoří ho bakterieviry a houby. I když to vypadá na první pohled děsivě, ve skutečnosti jsou nám některé z těchto mikroorganismů prospěšné.

Samozřejmě to ale neznamená, že vše, co žije v našem střevě, je bezvýhradně dobré. Proti hodným mikroorganismům stojí ty zlé, které se snaží převzít nadvládu. Hodné proti nim bojují a snaží se je dostat pod kontrolu.

Pokud jsou dobré a špatné bakterie v rovnováze, vše funguje, jak má. Pokud nastane nerovnováha a špatných bakterií máme víc, dochází k potížím a zhoršuje se náš zdravotní stav. Narušení bakteriální rovnováhy má za následek také zažívací potíže (nevolnost, průjem, nadýmání, zácpu nebo křeče) a často i rozvoj kvasinkové infekce a různých kožních nemocí.

Příčiny bakteriální nerovnováhy

  • Užívání antibiotik (Léky působí během užívání nejen na patogenní bakterie, ale na všechny, které jsou na konkrétní antibiotikum citlivé, tedy často i na ty ‚‚prospěšné‘‘.)
  • Nevhodná strava (přemíra cukru, nekvalitního tuku aj.)
  • Infekce a záněty
  • Stres
  • Alkohol

ŘEŠENÍ?

PROBIOTIKA A PREBIOTIKA 

Probiotikum
je živý mikroorganismus, který má příznivě ovlivnit zdraví konzumenta zlepšením rovnováhy jeho střevní mikroflóry (prospěšné bakterie).
Výraz „pro biotic“ pochází z řečtiny a znamená „pro život“ a tvoří opak k výrazu antibiotikum. Probiotika jsou schopna výrazněji podpořit imunomodulační metabolické procesy organismů. Aktivním probiotikům se připisuje schopnost podporovat přirozený metabolismus, podporovat imunitu, napomáhat hojení, blokovat nežádoucí enzymatické projevy a zabraňovat tvorbě toxických látek.

Prebiotikum
je nestravitelná složka potravin, která podporuje růst nebo aktivitu střevní mikroflóry a zlepšuje tak zdravotní stav konzumenta. Jednoduše řečeno jde o potravu pro probiotika.

Synbiotika
jsou směsi prebiotik a probiotik.

Jak dostat probiotika a prebiotika do našich střev?

Rozhodně nejlepším způsobem zvolit správnou stravu a postarat se o svůj mikrobiom přirozenou cestou.

Ne každý ale má rád potraviny, které v tomto pomohou a raději volí cestu druhou, a to nějaký přípravek, který prebiotika a probiotika obsahuje. Na trhu jich existuje spousta a není určitě snadné si na zahlceném trhu vybrat to správné, je potřeba brát v úvahu, že ne všechno, co se v současné době prodává, je kvalitní.

Pečujme o své zdraví!

Šárka Čivrná
Moje vize je ukázat ženám, jak nebýt na změnu životního stylu sama, ale zapojit celou rodinu. Můj program FIT s vášní rozproudí nejen vaši vášeň k dokonalé postavě, ale i k harmonickému vztahu! Můj příběh si přečtěte tady >> Jsem autorka eBooku ZDARMA Top 11 fíglů pro super postavu, ke stáhnutí zde Sestavuji stravovací plány na míru, více zde
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů